FAQ

Nie znalazłeś odpowiedzi? W sprawach organizacyjnych pisz na [email protected], programowych – [email protected]

Wędrownicza Watra jest całorocznym projektem skierowanym do środowisk wędrowniczych, który kończy się kilkudniowym zlotem. Do uczestnictwa w Watrze zapraszamy członków drużyn (lub patroli) wędrowniczych w wieku wędrowniczym (15-21 lat). 

„BĄDŹ!” to hasło Wędrowniczej Watry 2024. Chcemy powiedzieć każdemu wędrownikowi: BĄDŹ tu i teraz, BĄDŹ uważny, BĄDŹ najlepszą wersją samego siebie. 

Regulamin zlotu dostępny jest na stronie https://watra.zhp.pl/przydatne-linki-i-dokumenty/ wraz z innymi dokumentami. 

Z biurem zlotu można skontaktować się za pomocą maila [email protected] 

Na zlot zgłosić się możesz na stronie https://watra.zhp.pl/#zgloszenia

Odbędzie się w terminie 21-24 sierpnia 2024 w Forcie Jugowice w Krakowie. (ul. Forteczna 28, 30-437 Kraków) 

W Wędrowniczej Watrze mogą brać udział drużyny lub patrole 5 - 15-osobowe, składające się z wędrowników (członków ZHP w wieku 15-21 lat), które zgłoszą się w odpowiednim terminie przez formularz zgłoszeniowy i spełnią stawiane przed nimi zadania przedzlotowe. Więcej informacji znajduje się w regulaminie. 

Tak! Podczas zlotu Wędrowniczej Watry 2024 przewidziany jest program dla instruktorów. Więcej informacji niebawem na social mediach Wędrowniczej Watry 2024.

Koszt udziału w Zlocie to 250 zł dla każdego członka patrolu lub 55 euro dla członków patroli zagranicznych.  

Rekrutacja osób do służby pomocniczej (IST) odbywać się będzie poprzez formularz na stronie watry w terminie 08.11-08.12.2023 r. (w tym samym formularzu, co zwykłe patrole). Zachęcamy do śledzenia strony i social mediów, aby nie przegapić terminu zgłoszeń. 

Tak. Więcej informacji pojawi się niebawem w wiadomości e-mail dla zakwalifikowanych patroli IST.

Według regulaminu, aby wziąć udział w zlocie, trzeba zorganizować obóz WĘDROWNICZY (wędrowny, specjalistyczny, zagraniczny lub stacjonarny z wędrówkami) 

Zachęcamy do skontaktowania się z metodykiem wędrowniczym w twoim macierzystym hufcu lub z referatem wędrowniczym Twojej Chorągwi. Jeśli nie wiesz czy taki referat działa w Twojej chorągwi - napisz do nas maila na adres [email protected] 

Członkowie drużyn (patroli) wędrowniczych powinni być w wieku 15-21 lat. Jeżeli ukończył_ś 22 lata na początku roku kalendarzowego, zgodnie z metodyką przeprowadzony powinien być wtedy obrzęd wyjścia [co oznacza brak możliwości uczestniczenia jako członek drużyny (patrolu) na Wędrowniczej Watrze 2024]. Jeżeli ukończył_ś 22 lata tuż przed rozpoczęciem obozu wędrownego drużyny (patrolu) i w ramach uczestnictwa w Wędrowniczej Watrze Twoja drużyna (patrol) zamierza przygotować obrzędowe wyjście z drużyny albo urodziny masz dopiero w czwartym kwartale roku, nie jest to duży problem. Rozumiemy, że niektóre sytuacje są wyjątkowe, więc jeżeli uważacie, że Wasza właśnie taka jest, napiszcie nam to mailowo.

Każdy patrol musi zgłosić wypoczynek w czasie trwania obozu oraz zlotu wędrowniczej watry. Przepisy państwowe zobowiązują do obecności kadry – wychowawcy oraz kierownika wypoczynku. Obie te funkcje muszą być pełnione przez różne osoby z właściwymi uprawnieniami (nie dotyczy ich limit wieku), kierownik i wychowawca muszą być obecne przez cały okres wypoczynku.  

Wiemy, że to jest ważny temat, więc pracujemy wciąż nad optymalnym rozwiązaniem. Naszym celem jest organizacja miejsca na terenie bazy, w którym będziecie mogli zaopatrzyć się w produkty krótkiego terminu ważności (produkty mleczne, mięso, pieczywo etc.).

Produkty suche lub inne możliwe do przechowywania w namiocie bez utraty jakości produktu zalecamy kupić przed przyjazdem na miejsce zlotu. Najbliższy sklep spożywczy znajduje się 600m od bazy zlotu.

Szkolenie z zeszłego roku jest już nieaktualne w związku z nowymi przepisami. Jednocześnie, najnowsza platforma jest dostępna dopiero od września 2023. Dostępne szkolenie będzie szkoleniem obowiązkowym dla wszystkich pełnoletnich członków ZHP (w tym instruktorów i osób realizujących próby).